Aštrus maistas jau seniai kelia daug diskusijų. Vieni jo negali pakęsti, kiti be jo neįsivaizduoja nė vieno patiekalo, o dar kiti – tiesiog toleruoja. Tačiau ar kada nors susimąstei, ką toks maistas daro tavo kūnui? Ar jis iš tiesų naudingas sveikatai, ar gali pridaryti žalos?
Pasak registruotų dietologių – Amandos Sauceda ir Connie Elick – aštrus maistas gali būti ne tik skonio stipriklis, bet ir turėti įtakos tavo savijautai bei sveikatai.
Kodėl aštrus maistas yra aštrus?
Aštrumą maistui suteikia medžiaga kapsaicinas, aptinkama čili pipiruose. Ji jungiasi su specifiniais skausmo receptoriais burnoje ir visame virškinimo trakte. Kūnas į tai reaguoja kaip į karštį – pradeda prakaituoti, parausta veidas, atsiranda ašarojimas, bėga nosis ar kaupiasi seilės. Visa tai – natūrali reakcija, kai organizmas bando „vėsintis“ ir išvalyti dirgiklį.
Aštrus maistas: nauda
1. Veikia kaip antioksidantas
Kapsaicinas gali veikti kaip antioksidantas, neutralizuojantis laisvuosius radikalus, kurie sukelia ląstelių pažeidimus ir didina lėtinių ligų riziką. Be to, čili pipirai – puikus vitamino C šaltinis: vienas žalias čili gali aprūpinti daugiau nei 100 % rekomenduojamos paros normos.
2. Galima nauda cholesterolio, spaudimo mažinimui ir žarnyno sveikatai
Nors tyrimai su žmonėmis dar neleidžia vienareikšmiškai teigti, kad kapsaicinas gerina cholesterolio kiekį ar kraujospūdį, yra vilčių. Be to, kai kurie tyrimai rodo, kad kapsaicinas gali teigiamai veikti žarnyno mikrobiomą, skatindamas gerųjų bakterijų dauginimąsi ir slopindamas kenksmingų bakterijų veiklą (kol kas tai pastebėta tik gyvūnų tyrimuose).
3. Alternatyva druskai
Dietologė Amanda Sauceda rekomenduoja aštrumą naudoti kaip alternatyvą druskai – taip galima mažinti druskos suvartojimą ir kartu išlaikyti skonio pojūtį patiekaluose.

Galimi aštraus maisto trūkumai
1. Rėmuo ir rūgšties refliuksas
Kapsaicinas dirgina stemplę ir gali atpalaiduoti stemplės sfinkterį, dėl to rūgštys ir maistas gali grįžti į stemplę, sukeldami nemalonų rėmens pojūtį ar net refliuksą.
2. Virškinimo sutrikimai
Kai organizmas „jaučia pavojų“, virškinimo traktas gali pradėti veikti greičiau – todėl gali atsirasti viduriavimas, spaudimas pilve, o kartais – skubus bėgimas į tualetą. Jei taip nutinka dažnai, tai gali būti ženklas, kad aštrumo kiekis viršija tavo kūno tolerancijos ribas.
3. Paūmėjusi opų simptomatika
Svarbu žinoti, kad aštrus maistas nesukelia opų, tačiau jei jas jau turi – kapsaicinas gali stiprinti diskomfortą, dirginti opos vietą ir pabloginti bendrą savijautą.
Aštrumo tolerancija priklauso nuo daugelio veiksnių: vaikystėje vartoto maisto, kultūrinių įpročių, net genetikos. Kai kuriems žmonėms aštrus maistas – tai malonumas, kitiems – kančia. Tačiau svarbiausia – stebėti savo kūno reakcijas. Jei aštrūs patiekalai teikia džiaugsmo, saikingai įtraukti juos į mitybą tikrai verta.
Aštrus maistas gali būti ne tik skanus, bet ir sveikas pasirinkimas – jeigu valgomas atsakingai. Jis pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, gali teigiamai veikti žarnyną ir net padėti mažinti druskos kiekį mityboje. Tačiau jei turi virškinimo problemų ar skrandžio opą – verta būti atsargiam.
Šaltinis: https://www.realsimple.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.