Nors adaptogenai tūkstančius metų buvo naudojami tradicinėje medicinoje, pastaruoju metu šie junginiai vėl iškilo kaip populiari sveikatos tendencija. Dėl to adaptogenų turtingi maisto produktai išpopuliarėjo, o tokie produktai kaip grybų kava ir arbata užkariauja rinką. Tačiau kas tiksliai yra adaptogenai ir ar yra pagrįstų įrodymų, patvirtinančių jų teigiamą poveikį? Kur jų galima rasti, išskyrus tam tikras grybų rūšis? Šiame straipsnyje rasite atsakymus į visus šiuos ir kitus klausimus.
Kas yra adaptogenai ir kaip jie naudingi organizmui?
Adaptogenai yra augalinės kilmės junginių grupė, nors yra ir sintetinių veislių. „Maistas, turtingas šiais junginiais, buvo plačiai naudojamas per visą istoriją, ypač tradicinėje kinų medicinoje ir Ajurvedoje, pradedant maždaug 3000 m. pr. Kr. Tačiau terminas „adaptogenas” mūsų leksikone atsirado tik maždaug 1940-aisiais”, – sako Megan Hilbert, mitybos specialistė.
Jų pagrindinė funkcija yra padėti organizmui efektyviau valdyti stresą, reguliuojant jo reakciją į kortizolį (įprastą streso hormoną) ir raminant nervų sistemą. „Kiti pagrindiniai adaptogenų privalumai yra kova su nuovargiu, protinio aiškumo ir veiklos gerinimas ir net nerimo bei depresijos simptomų mažinimas”, – sako Hilbert. 2021 m. rugpjūčio mėn. žurnale „Nutrients” paskelbtoje apžvalgoje taip pat teigiama, kad šie junginiai gali padėti sumažinti uždegimą, sustiprinti imuninės sistemos atsaką ir pagerinti fizinį pajėgumą.
Šiandien žinoma daugiau nei 70 natūraliai randamų adaptogenų. Maisto produktai, kuriuose gausu šių junginių, dažnai vadinami „funkciniais maisto produktais”, nes jie siūlo naudą sveikatai, nesusijusią su juose esančiomis maistinėmis medžiagomis. Ir nors adaptogenai buvo naudojami nuo seniausių laikų, jų populiarumo šuolis prasidėjo maždaug 2010-ųjų pradžioje.

8 maisto produktai, kuriuose yra gausu adaptogenų
Nors funkciniai grybai dažnai yra adaptogenų pavyzdys, yra daugybė kitų maisto produktų, kuriuose gausu šių junginių. Panagrinėkime geriausius adaptogenų šaltinius (įskaitant kai kurias funkcinių grybų veisles), kad galėtumėte pradėti mėgautis jų privalumais.
- Ciberžolė: Gerai žinoma, kad ciberžolė yra galingas supermaistas, daugiausia dėl joje esančio kurkumino (bioaktyvaus junginio). Nors kurkuminas yra plačiai pripažintas dėl savo antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių, daugelis gali nesuvokti, kad jis taip pat yra stiprus adaptogenas! Tyrimai rodo, kad kurkuminas gali padėti sumažinti kortizolio kiekį, kad sumažėtų kūno stresas. Šis privalumas turi daugybę teigiamų šalutinių poveikių, įskaitant sumažėjusį nerimo ir depresijos dažnumą ar sunkumą.
- Liūto karčiai (grybai): Kalbant apie funkcinius grybus, adaptogenų turtingi liūto karčiai dažnai yra vieni iš labiausiai aptariamų veislių. Jie padeda smegenų sveikatai, mažina smegenų uždegimą, palaiko protinį aiškumą ir dėmesį, gydo nuotaikos sutrikimus ir padeda išvengti neurodegeneracinių ligų, tokių kaip Alzheimerio liga.
- Maka šaknis: Ši kryžmažiedė daržovė yra labai veiksmingas adaptogenas, siūlantis neuroprotekcinius privalumus, mažinančius nerimo ir depresijos simptomus. Maka šaknis taip pat veikia kaip antioksidantas, stiprina imuninį atsaką ir mažina uždegimą visame kūne.
- Reiši (grybai): Šie grybai šimtmečius buvo naudojami imuninei sistemai palaikyti, taip pat nerimui ir blogai nuotaikai mažinti.
- Goji uogos: Šios uogos padeda pagerinti našumą, energijos lygį ir nuotaiką, taip pat palaiko sveiką miegą. Šie antioksidantų turtingi supermaisto produktai taip pat siūlo naudą širdžiai, medžiagų apykaitai ir imuninei sveikatai.
- Šitake (grybai): Šie grybai padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, mažina uždegimą ir gerina žarnyno sveikatą. Šios maistinės medžiagos taip pat padeda sustiprinti bendrą imuninę sveikatą.
- Šventasis bazilikas (Tulsi): Šis augalas padeda apsaugoti organizmą nuo cheminio streso, susijusio su aplinkos tarša ir sunkiųjų metalų poveikiu, taip pat nuo fizinio streso, atsirandančio dėl sunkaus fizinio krūvio ar nuovargio. Tulsi taip pat buvo nustatytas kaip veiksmingas lėtinių ligų, tokių kaip metabolinis sindromas ir diabetas, gydymo būdas.
- Saldymedžio šaknis: Šis augalas padeda sumažinti oksidacinį stresą visame kūne. Jis taip pat stiprina imunitetą, palaiko kvėpavimo sistemą, apsaugo nuo virusų ir mažina uždegimą. Be to, saldymedžio šaknis itin ramina virškinimo sistemą, mažina skrandžio opas ir skatina sveiką žarnyno mikrobiomą.
Nors kai kurie gali laikyti adaptogenus „magiškomis” priemonėmis, įspūdingas recenzuotų įrodymų kiekis, patvirtinantis jų naudą, įrodo priešingai. Streso kupiname pasaulyje adaptogenai yra minimaliai invazinis būdas susidoroti su stresu, o sveikų maisto produktų rinka visiškai tai suprato, siūlydama įvairius adaptogenų turtingus maisto produktus ir produktus.
Taigi, nesvarbu, ar kitą kartą apsipirkdami maisto prekių parduotuvėje pasiimsite goji uogų, ar pakeisite savo rytinę rutiną madinga grybų kava, ar užplikysite tulsi arbatos, yra daugybė maitinančių būdų mėgautis adaptogenų privalumais.
Šaltinis: https://www.realsimple.com
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.