Užsikimšusios arterijos kelia didelį pavojų. Jos gali sukelti įvairių sveikatos sutrikimų, o pavojingiausi iš jų yra aukštas kraujo spaudimas ir širdies smūgis. Tačiau kaip galima nustatyti, kad jūsų arterijos kemšasi, dar prieš prasidedant rimtesnėms problemoms ar prireikus medicininės pagalbos?
Stebėkite savo kūną: pateikiame požymius, kurie gali signalizuoti apie arterijų užsikimšimą, tačiau galite jų nepastebėti.
10 įspėjamųjų požymių pranešančių apie užsikimšusias arterijas
Arterijos yra kraujagyslės, kurios perneša deguonimi prisotintą kraują visame jūsų organizme. Jos tiekia šį kraują į smegenis, visus pagrindinius ir smulkius organus, raumenis, o taip pat ir iki pirštų galiukų.
Sveikose arterijose kraujas teka laisvai, nes jų sienos yra lygios ir be kliūčių. Tačiau užsikimšusios arterijos turi ant savo sienų susikaupusių apnašų, sumažinančių kraujo srautą ir galbūt netgi visiškai jį užblokuojančių, tai gali pakeisti širdies smūgio pavojų.
Žinoti ankstyvuosius požymius, rodančius arterijų užsikimšimą, yra itin svarbu, kad galėtumėte spręsti problemą dar prieš jai tapus rimtu pavojumi jūsų sveikatai. Laimei, užsikimšusių arterijų būklę galima pagerinti naudojant paprastas mitybos ir fizinio aktyvumo priemones.
Jei jūsų arterijos yra stipriai užsikimšusios arba šeimoje jau buvo širdies problemų, gydytojas gali paskirti vaistus, kurie padės palaikyti arterijų sveikatą. Jei pastebite bet kurį iš šių dešimties įspėjimų apie užsikimšusias arterijas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kad sukurtumėte planą jų pagerinimui.
Pykinimas
Moteris patiria pykinimą ir vėmimą dėl virškinimo bei skrandžio sutrikimų, virškinimo sistemos ligų ar maisto apsinuodijimo. Ryto toksikozė pasireiškia pirmąjį nėštumo trimestrą.
Realistiškai galime teigti, kad retai kuri būsena nebūna susijusi su pykinimu. Vienas iš mūsų kūno išmoningiausių būdų signalizuoti apie problemas yra pykinimo pojūtis. Žinoma, tai, jog jaučiate pykinimą, nereiškia, kad turite užsikimšusias arterijas. Vis dėlto, jei pykinimas ilgai nesiliaus, rekomenduojama pasitarti su gydytoju.

Krūtinės skausmas
Krūtinės skausmas, dar žinomas kaip angina, atsiranda dėl sumažėjusio kraujo pritekėjimo į širdį, kurio priežastimi dažnai būna susikaupusios apnašos arterijose, vedančiose į širdį.
Angina dažniausiai prasideda krūtinėje šalia krūtinkaulio ir gali plisti į kairę ranką, petį, žandikaulį bei viršutinę nugaros dalį. Jei jaučiate nuolatinį krūtinės spaudimą ir skausmą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Dusulys
Jei jaučiate dusulį, tai gali rodyti, kad jūsų plaučių arterijos yra užsikimšusios. Nors po laiptų lipimo ar fizinio krūvio jausti dusulį yra normalu, jei jis pasireiškia dažniau nei įprastai, tęsiasi ilgiau ir ypač jei jaučiate dusulį ramybės metu, reikėtų pasitarti su gydytoju.
Silpnumas arba nutirpimas vienoje kūno pusėje
Jei kraujo pritekėjimas arba srautas yra ribojamas ar visiškai nutraukiamas jūsų kaklinėse arterijose, tai gali sukelti silpnumą arba nutirpimą vienoje kūno pusėje. Kaklinės arterijos perneša kraują nuo širdies į galvą ir yra iš abiejų kaklo pusių. Jos dalijasi į dvi šakas: viena neša kraują į smegenis ir akis, o kita – į veidą, liežuvį ir išorines galvos dalis.
Žodžių sumaišymas
Žodžių sumaišymas gali būti įvairių sveikatos sutrikimų simptomas. Viena iš jų – užsikimšusios kaklinės arterijos. Tai gali būti tiek vidinė šaka, nešanti kraują į smegenis, tiek išorinė šaka, nešanti kraują į liežuvį.
Suprastėjęs regėjimas
Regėjimo praradimas gali būti užsikimšusios išorinės kaklinės arterijos šakos simptomas. Tai gali pasireikšti vienoje ar abiejose akyse. Jei staiga pastebėjote sumažėjusią regėjimo galimybę arba neryškų matymą, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Kojų skausmas
Yra daug priežasčių, dėl kurių galite patirti kojų skausmą. Viena iš šių priežasčių gali būti užsikimšusios periferinės arterijos, kurios yra jūsų kojose ir rankose. Jei jaučiate skausmą vienoje kojoje ir neturite kitų paaiškinimų, pavyzdžiui, sužalojimo, tai gali rodyti, kad turite užsikimšusią arteriją.
Šąlančios pėdos
Kai kraujas negali laisvai cirkuliuoti jūsų organizme, ekstremitetai, tokie kaip kojos, tampa šaltos. Šaltos kojos gali reikšti, kad kraujo pritekėjimas į jūsų kojas yra užblokuotas arba ribojamas, todėl kraujas tinkamai nepasiekia jūsų pėdų. Tai gali būti užsikimšusios periferinės arterijos požymis.
Ilgai negyjančios žaizdos ant pėdų
Tai susiję su neaiškiais šaltų kojų pojūčiais. Sveikimui po sužeidimų reikalingas kraujas. Jei kraujas nepasiekia tos vietos arba jo yra nepakankamai, sužeidimai gys lėtai arba visai negyja. Jei pastebite, kad pėdų ar apatinės kojos sužeidimai negyja taip, kaip tikėtasi, pasitarkite su gydytoju.
Širdies permušimai
Iš tiesų, pastebėję pokyčius savo širdies ritme, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju. Kai širdies plakimas staiga tampa pastebimas, tai gali rodyti, kad kraujas teka ne taip, kaip turėtų.
Šis pojūtis gali būti jaučiamas kaip stiprus, virpantis ar nereguliarus širdies plakimas. Paprastai tokie pojūčiai trunka tik kelias sekundes ar minutes. Taip pat gali būti, kad šiuos jausmus pajusite kakle ar gerklėje.

Žinoti užsikimšusių arterijų simptomus, taip pat ir kitų sveikatos sutrikimų, nėra siekis tapti hipohondriku. Tai labiau skirta jūsų apsaugai. Sąmoningumas ir drąsa kreiptis medicininės pagalbos, kai pastebite požymius ir simptomus, gali išgelbėti jūsų ar jums brangaus žmogaus gyvybę. Rimtai vertinkite savo simptomus ir pasitarkite su gydytoju.
Ši informacija nėra profesionali medicinos konsultaciją, diagnozė ar gydymo pakaitalas ir teikiama tik informaciniais tikslais. Visada kreipkitės į savo gydytoją arba kitą kvalifikuotą sveikatos specialistą kai turite klausimų apie savo sveikatos būklę ir/arba vartojamus vaistus. Negalima ignoruoti profesionalios medicininės konsultacijos, taip pat nesibaiminkite kreiptis į specialistus ar ieškoti gydymo, remdamiesi čia pateikta informacija.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://lindi.info/